ВИДЕО: Лејкерси продолжуваат да редат успеси по драматичната победа над Мемфис

Од:

Лос Анџелес Лејкерс победи со 109:108 како гостин на Мемфис во натпревар од НБА. Ова е седми последователен успех на Лејкерс, откако Леброн Џејмс заврши со 30 поени за победниците, а Ентони Дејвис додаде уште 22.

„Кралот“ им донесе предност на гостите со својот прецизен шут на 1.30 минути пред сирената, а „гризлите“ пропуштија да го решат натпреварот во своја корист, откако го имаа последниот напад 1,3 секунди пред крајот.

Дебитантот Џеј Морант постигна 26 поени за Мемфис, а соиграчот Џеј Краудер постигна 21 поен.

Би можело да ве интересира

Дејвис со 46 поени ги предводеше Лејкерс до триумф над Њу Орлеанс

Ленард: Навивачите што ме исвиркуваа всушност ме сакаат

Јокиќ со петти трипл-дабл сезонава, конечно победа за Вориорс

Поранешниот комесар на НБА е во критична состојба

„Елените“ ги прегазија Каваи и Клиперс

Далас и Дончиќ газат, тешка повреда на Кемба Вокер