(ВИДЕО) Лазаров: Ова не е добро ниту за нас како репрезентација, ниту за нашата земја

Од:

Капитенот на македонската ракометна репрезентација во залезот на успешната кариера се соочува со најтешките моменти во национаниот тим. Селекцијата претрпе еден од најкатастрофалните порази во настапите на големите првенства губејќи со 19 гола разлика во дуелот со домаќинот на светското првенство Египет.

„Дојдовме да се бориме до крај, сонувавме изнеадување, но играме под нашето ниво. Ова не е добро ниту за нас како репрезентација ниту за нашата земја Македонија“ – вели Лазаров во интервју за официјалната страница на Светското првенство.

Лазаров на почетокот на кариерата играше во националниот дрес во 1999 година на ракометениот мундијал во Египет. Од тогаш низ две децении се промовираше во лидер на репрезентацијата предводејќи ја низ најголемите успеси.

Би можело да ве интересира

Лазаров рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Лазаров: Македонија ќе игра брз и модерен ракомет

Кире Лазаров е нов селектор на ракометната репрезентација

Катерина Павлова-Николовска

Лазаров: Го допревме дното

Ана Ололовска

Карабатиќ избран за ракометар на деценијата, Лазаров најдобро десно крило

Ана Ололовска

Кире Лазаров најави пензија на крајот на сезонава

А1он