ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Од:

Првиот противник на македонската фудбалска репрезентација, селекцијата на Австрија на ЕУРО тргна со свечено испраќање од државниот врв на земјата.

Шефот на австриската држава Александер ван дер Белен им посака на репрезентативците многу успех на Европското првенство, истакнувајќи во својот говор дека Австрија би можела да биде изненадувањето на ЕУРО2020.

– На речиси секое Европско првенство постои екипа, која не само што ги исполнува надежите и соништата на фановите, туку и ги надминува, истакна австрискиот претседател, додавајќи, притоа, оти не сака да врши притисок врз фудбалерите.

Канцеларот Себастијан Курц изрази задоволство поради одржување на ЕУРО2020, оценувајќи дека тоа е чекор кон враќање во нормален живот.

– Интересно е тврдењето дека одлуката, почнувајќи од 10 јуни да ги релаксираме рестриктивните мерки во Австрија и да им дозволиме на рестораните и баровите да работат до 24 часот, ја донесовме со цел натпреварите од ЕУРО2020 да можат да се гледаат во друштво. Тоа е нешто што не може да се докаже, но, не може ниту да се негира, изјави австрискиот вицеканцелар и министер за спорт Вернер Коглер.

ЕУРО2020 официјално ќе биде отворено со мечот во Рим меѓу Италија и Турција на 11 јуни.

Македонската фудбалска репрезентација во вторник заминува за Букурешт каде по премиерниот дуел против Австрија, во вториот натпревар на 17 јуни игра против Австрија, а четири денови подоцна против Холандија во Амстердам.

Би можело да ве интересира

Австрија ги засилува граничните контроли поради мигрантите

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

Мистериозна болест меѓу американските дипломати во Виена

Ана Ололовска

Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија може да ја зафати и Словачка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се поголем е бројот на жртви од поплавите во Западна Европа, драматични снимки доаѓаат од Австрија

ВИДЕО: Силно невереме и полави и во Австрија

Катерина Павлова-Николовска