ВИДЕО: Јувентус осми пат по ред шампион на Италија

Од:

Осма сезона по ред, екипата на Јувентус го освои Скудетото и ја продолжи доминацијата во италијанскиот фудбал во последнава деценија.

Печат на новата шампионска титула Јувентус стави вечерва со триумфот над Фиорентина во 33. коло на Серија А по кое торинскиот клуб има недостижна предност пред втроропласираниот Наполи.

Вкупно, Јувентус има 35 шампионски трофеи (со исклучок на два во сезоните 2004/05 и 2005/06, кои „Старата дама“ ги изгуби по скандалот со корупција).

Резултати на натпреварите од 33.коло во Италијанското фудбалско првенство:

Парма – Милан 1:1
Болоња – Сампдорија 3:0
Каљари – Фросиноне 1:0
Емполи – Спал 2:4
Џенова – Торино 0:1
Лацио – Киево 1:2
Удинезе – Сасуоло 1:1
Јувентус – Фиорентина 2:1.

Вечерва играат Интер – Рома, а в понеделник колото ќе го комплетираат Наполи и Аталанта.

Табела: Јувентус 87 бода, Наполи 67, Интер 61, Милан 56, Рома 55,….

Би можело да ве интересира

Наполи нуди 60 милиони плус бонуси за Икарди

Јуве има уште една опција за централен напаѓач

„Скај Италија“: Санчез се разбра со Интер

Балотели ќе игра во Серија „А“

Џеко во Рома за уште три сезони

Балотели ја избра Бреша пред Фламенго