ВИДЕО: Голден стејт пресилен за Портланд во првиот дуел од конференциското финале

Од:

Бранителот на трофејот Голден стејт рано утрово забележа убедлив триумф над Портланд во првиот натпревар од полуфиналето на плејофот во НБА-лигата. „Воините“ ноќеска славеа со 116:94 за водство од 1-0 во серијата прв до четири победи.

Стеф Кари со 36 и Клеј Томпсон со 26 поени беа најефикасни во победничкиот тим. Кај Портланд се истакна Лилард со 19 поени.

Вториот меч од финалето во Западната конференција на распоредот е на 17 мај повторно на теренот на ГС.

За вечер во 2:30 по полноќ е закажан стартот на финалната серија во Источната конференција. На првиот дуел Милвоки ќе му биде домаќин на Торонто.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска