ВИДЕО: Голден Стејт го совлада Сакраменто во натпревар со рекорден број на тројки

Од:

Лидерот на Голден Стејт – Стеф Кари, реализира 10 тројки и заврши со 42 поени при успехот на шампионите со 127:123 во салата на Сакраменто во средба од регуларната сезона на НБА.

Дуелот скрши неколку рекорди за успешен шут од дистанца, откако двата тима реализираа досега невидени 41 тројки, а домаќините за прв пат во историјата постигнаа 20 тројки во еден натпревар.

Кевин Дурант додаде 29 поени и 9 асистенции за гостите.

Бредли Хилд постигна 32 поени за Сакраменто, а Џастин Џексон додаде 28, но домаќините прокоцкаа предност од 103:96 по првите три дела.

Резултати од НБА:

Денвер – Шарлот 123:110
Детроит – Јута 105:110
Филаделфија – Далас106:100
Кливленд – Њу Орлеанс 98:133
Милвоки – Торонто 116:123
Сан Антонио – Мемфис 108:88
Портланд – Хјустон 110:101
Сакраменто – Голден Стејт 123:127.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска