ВИДЕО: Ѓоковиќ одлучи – оди во Токио, ќе се бори за единствениот голем трофеј што му недостасува

Од:

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, одлучи да учествува на Олимписките игри во Токио, каде ќе се бори за единственото злато од големите тениски натпреварувања кое го нема во колекцијата.

dobivaj vesti na viber

Веста со која ги израдува милионите фанови ширум светот, Ѓоковиќ ја соопшти на својот профил на Твитер.

„Со голема гордост се пакувам за Токио и ѝ се придружувам на нашата репрезентација во борбата за најсјајните одличја на олимписките борилишта. За мене, играњето за Србија секогаш била посебна радост и мотивација и ќе дадам сѐ од себе да нѐ израдувам сите“, напиша Ѓоковиќ.

По ова, Ѓоковиќ објави и видео на кое се гледа роденденската честитка за негов млад фан од Јапонија по име Куџиру, кој за својот шести роденден доби ветување од светскиот рекет број еден дека ќе се видат за време на Олимпијадата, која ќе се одржи од 23 јули до 8 август.

Српскиот тенисер, по победата на Вимблдон, со која се израмни според бројот на грен-слем трофеи со најголемите ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал, изјави дека сѐ уште размислува дали да настапи на Игрите во Токио, кои според најавите ќе се одржат без публика во салите и на стадионите, поради сериозната епидемиолошка состојба во Јапонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Чешката тенисерка која беше во истиот хотел со Ѓоковиќ депортирана од Австралија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ мора да остане во „озлогласениот“ хотел, во Белград протест за поддршка

Ѓоковиќ изолиран без мобилен, пред собата го чува полиција

А1он