ВИДЕО: Ѓоковиќ имаше проблеми, но успешно тргна кон шестиот Вимблдон и дваесеттиот грен-слем

Од:

Светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, со победа против младиот Британец Џек Дрејпер го почна походот кон својот шести трофеј на Вимблдон, и покрај тоа што го загуби првиот сет во мечот.

Дрејпер го доби првиот сет со 6:4, но тоа како да беше само загревање за најдобриот светски тенисер, кој во следните три сета му дозволи на противникот да добие само пет гема, стигнувајќи со тоа до својата 71-ва победа на престижниот турнир.

На Ѓоковиќ, кој во Лондон го брани трофејот кој го освои минатата сезона, му беа доволни два часа за триумфот во првото коло.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На местото каде што го апсеа, на Ѓоковиќ му приредија нешто што ќе памети

Ана Ололовска

Ѓоковиќ по десетти пат е крал на Мелбурн

Ана Ололовска

Вимблдон ќе „попушти“ со правилата за бела опрема, но само за жените поради менструалните циклуси

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он

ВИДЕО: Познат тенисер по поразот не сакаше да се ракува со Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Новак: Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

А1он