ВИДЕО: Ѓоковиќ го освои Париз и стана тенисерот со најмногу Мастерс титули

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на тенискиот турнир во Париз. Во финалето веславеше над Данил Медведев од Русија со 2-1.

Првиот сет му припадна на Русинот со 6:4. Следните два ги доби првиот светски рекет со по 6:3. За српскиот тенисер ова е шеста титула на турнирот во Париз.

Оваа титула му овозможи на Ѓоковиќ да го собори рекордот на Шпанецот Рафаел Надал по број на освоени турнири од Мастерс серијата. Тој сега има 37, додека Надал остана на 36.

Ште вчера со пласманот ов финалето, Ѓоковиќ го осигура првото место на АТП листата на крајот од годината што за него е седми ваков успех во кариерата и изби пред Пит Сампрас.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На местото каде што го апсеа, на Ѓоковиќ му приредија нешто што ќе памети

Ана Ололовска

Ѓоковиќ по десетти пат е крал на Мелбурн

Ана Ололовска

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он

ВИДЕО: Познат тенисер по поразот не сакаше да се ракува со Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Новак: Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

А1он

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он