ВИДЕО: Димитриевски го одбрани Рајо од Барселона и направи чудо што не се повторило 50 години

Од:

Тој е само четвртиот голман во историјата кој успеал на две гостувања по ред на „Камп Ноу“ да остане несовладан против Барселона. Такво нешто се нема случено буквално половина век, од 1972 година.

dobivaj vesti na viber

Во историјата на шпанскиот фудбал само три голмани пред Димитриевски успеале двапати по ред на „Камп Ноу“ да имаат „мирна мрежа“ против Барселона, и тоа Еснаола со Реал Мадрид во 1967/68 и 1868/69, легендарниот Ирибар со Атлетик Билбао во 1970/71 и 1971/72 и Дуесто со Малага во 1971/72 и 1972/73.

Димитриевски е четвртиот голман, а прв по пауза од половина век.

Би можело да ве интересира

Барселона го поддржа Чави и покрај елиминацијата од Лигата на шампионите

Барселона е блиску до потписот на Кунде

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Саудиски Ал Наср нуди 3,5 милиони евра за Столе Димитриевски

А1он

Барселона сака да го купи Столе Димитриевски

Катерина Павлова-Николовска

ЛШ: Натпреварот Баерн – Барселона без публика

А1он