Одличната сезона за Баерн во Бундеслигата продолжи и во 13. коло, во кое составот на Јуп Хајнкес со 5:0 го декласираше Хановер.

Гостите се покажаа како недораснат противник за расположените Баварци, кои веќе по првото полувреме имаа предност од 3:0.

Стрелци на првите три погодока за домаќинот беа Хави Мартинез, со својот прв гол за својот нов тим, Тони Крос и Франк Рибери. До крајот на средбата победата на Баерн само ја потврдија Данте и Марио Гомез.

„Милионерите“ со 2:1 славеа кај Мајнц на Николче Новески, и тоа откако по четири минути игра се најдоа во минус од 1:0 по голот на Калиџури. Сепак, Ројс по само седум минути изедначи на 1:1, а Левандовски во 43. минута ги постави конечните 2:1.

Почина легендарниот германски фудбалер Андреас Бреме

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство