Вестбрук: Се сметам себеси за најдобар плејмејкер во оваа лига

Од:

Кошаркарот на Вашингтон визардс, Расел Вестбрук се прогласи за најдобар плејмејкер во НБА-лигата, по победата на неговиот тим над Индијана со 154:141 остварена ноќеска на домашен терен.

– Лично, јас се сметам себеси за најдобар плејмејкер во оваа лига. На секој натпревар се обидувам да сфатам како можам да влијаам на мојот тим и да го направам посилен. Ова беше една од оние вечери каде што функционираа одредени работи. Плејмејкерот мора да може да ги направи своите соиграчи подобри. И јас сум многу горд што потрошив многу енергија и време да ги разиграм другите играчи, изјави Вестбрук.

Тој на натпреварот постигна 14 поени, 21 скок и 24 асистенции.

Воедно Вестбрук го повтори рекордот на НБА за најмногу асистенции при трипл дабл. Во тековната сезона има во просек по 11 асистенции на натпревар.

Би можело да ве интересира

Дончиќ ја мина границата од 5.000 поени во НБА лигата

Катерина Павлова-Николовска

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Ана Ололовска

Лилард: Кога е здрав, Дурант е најдобар играч во НБА

Ана Ололовска

Адетокумбо: Ако мојот син бараше да ја завршaм кариерата и да играм повеќе со него, ќе го сторев тоа веднаш

Ана Ололовска

Денвер избори учество во плејофот

Ана Ололовска

Кармело Ентони влезе во Топ 10 во историјата на НБА-лигата според бројот на поени

Ана Ололовска