Верстапен проговори за најнепријатниот момент во сезоната 2021 во Формула 1

Од:

Возачот на тимот на Ред Бул, Макс Верстапен го издвои најнепријатниот момент од сезоната 2021 во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

– Најлошото нешто се разбира, беше моментот кога ја поминав цела вечер во болница по несреќата во Силверстоун. Никој не сака да биде во болница. Не беше многу пријатно ниту по инцидентот во Баку, иако ми се чини дека на крајот и таквите моменти те прават посилен како возач.

Што се однесува до најдобрите моменти, тешко е, ги имаше премногу. Беше одлично да се победи во Монако по сите тешкотии со кои се соочивме, по сите неуспеси и лоша среќа. Уште две победи во Австрија, победа на мојата домашна сцена во Зандворт. И, секако, лудата завршница на трката во Абу Даби. Мислам дека овие моменти беа највпечатливи, изјави Верстапен за „Autosport“.

На трката за Големата награда на Велика Британија, Верстапен беше исфрлен од патеката по судир со Луис Хамилтон од Мерцедес. Тој беше испратен во болница на лекарски преглед. Хамилтон ја доби трката и покрај казната од 10 секунди.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот