Вердер со Шаф на клупата по опстанок во последното коло во Бундеслигата

Од:

Вердер му врачи денеска отказ на тренерот Флоријан Кохвелт и за негов наследник го назначи Томас Шаф, ден по поразот од Аугсбург (0:2) со кој тимот од Бремен се најде во зоната за испаѓање на едно коло до крајот на сезоната во Бундеслигата.

dobivaj vesti na viber

– Постои консензус дека во вакви околности тренерската смена беше неопходна со цел да избегнеме испаѓање, изјави спортскиот директор на Вердер, Франк Бауман.

Вердер под водство на Кохфелт освои само бод на последните девет натпревари и на едно коло до крајот на сезоната е на 16 место, со бод повеќе од последнопласираниот Келн и бод помалку од Арминија Билефилд место погоре на табелата.

Би можело да ве интересира

Леверкузен ја „здроби“ Борусија сред Дортмунд

Ана Ололовска

Авто-гол го реши дербито Баерн-Лајпциг

Ана Ололовска

Ајнтрахт триумфално мина низ Штутгарт, значајни победи за Келн и Аугсбург

Ана Ололовска

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Ана Ололовска

Баерн не започна преговори со Левандовски поради Холанд

Ана Ололовска

16-годишниот Ванер стана најмладиот дебитант на Баерн во Бундеслигата

Ана Ололовска