Верати најверојатно ќе го пропушти Европското првенство

Од:

Играчот за врска на италијанската фудбалска репрезентација и на ПСЖ, Марко Верати (28) ги повреди лигаментите на десното колено, поради што неговиот настап на претстојното Европско првенство е неизвесен.

dobivaj vesti na viber

Верати, како што соопшти неговиот клуб, се повреди на тренинг, а според прогнозите на лекарите, ќе паузира меѓу четири и шест недели.

Италијанскиот играч од средниот ред сезонава поради повреди и Ковид-19 често беше надвор од теренот и одигра само 31 натпревари во дресот на ПСЖ, а сега му претстои нова пауза.

По елиминацијата во полуфиналето на Лигата на шампиони, ПСЖ е второпласиран во француското првенство со три бодови помалку од лидерот Лил на две кола до крајот на сезоната.

Европското првенство започнува на 11 јуни со мечот меѓу Италија и Турција на стадионот „Олимпико“ во Рим.

Би можело да ве интересира

Иско ја одби Рома

Горан Наумовски

ПСЖ го претстави Кристоф Галтие

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

А1он

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска