Велс е речиси во осминафиналето, Турците загубија пред Ердоган во Баку

Од:

Репрезентацијата на Велс ја совлада Турција во второто коло од групата А на Европското фудбалско првенство и речиси сигурно се пласира во осминафиналето.

Со триумфот над Турција со 2:0 попладнево, Велс се искачи на првото место на табелата со четири бода, Италија која вечерва го игра својот натпревар е втора со три, нејзиниот противник Швајцарија има еден бод.

Со поразот претрпен во Баку, кој го гледаше и претседателот Реџеп Таип Ердоган, Турција ги загуби шансите за нокаут фазата откако го доживеа и вториот пораз.

Водството за Велс го донесе Арон Ремзи во 42 минута, по асистенцијата на Герет Бејл. Конечниот резултат го постави Конор Робертс во финишот од натпреварот, а повторно во улога на асистент беше Бејл, кој можеше да биде трагичар откако промаши пенал направен врз него во 61. минута

Би можело да ве интересира

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски

Англија се избори за своето прво финале на европските првенства

Жарко Настоски

Италија по четврти пат е во финалето на европските првенства

Жарко Настоски