Велковски: Имаме квалитет да го задржиме третото место

Од:

Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за претстојните два натпревари против Австрија (16 ноември во Виена) и со Израел (19 ноември во Скопје). Напаѓачот Крсте Велковски очекува позитивни резултати и задржување на третата позиција на табелата.

– Мислам дека овие два натпревари ќе бидат навистина тешки, ни недостасуваат неколку фудбалери, но сепак имаме квалитет да се обидеме да освоиме што повеќе бодови и да останеме на третото место во групата. Австрија е многу квалитетна репрезентација, играат одлични натпревари, но наше е да се потрудиме да одиграме на високо ниво и силно да се спротивставиме.

Ритамот на игра сигурно ќе биде на максимум, но и покрај отсуството на неколкумина фудбалери мислам дека физички сме подготвени за предизвикот. Со добар резултат од овие два натпревари ќе ја задржиме атмосферата за тоа што веројатно не очекува во март и натпреварот за пласман на Европското првенство, изјави Крсте Велковски за веб-страницата на ФФМ.

Би можело да ве интересира

Реконструирана тревната површина на Националната Арена „Тодор Проески“

Ана Ололовска

Одложено Редовното годишно Собрание на ФФМ

Ана Ололовска

ФФМ со одлука го прекина Националниот шампионат на неодредено време поради превенција од коронавирус

А1он

ФФМ официјално побара одложување на натпреварот Македонија – Косово

А1он

„Кит Го“ ремизираше со Тиквеш, „Каменица Саса“ убедлива против Плачковица

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички ја совлада Академија Пандев

Ана Ололовска