Велешанецот Велев се искачи на „Цумштајн“

Од:

Дваесет годишниот алпинист Тоше Велев од Велес се искачи на врвот „Цумштајн“ на 4.564 метри надморска височина кој се наоѓа на Апенинските Алпи на границата помеѓу Италија и Швајцарија. Велев пред десетина дена ја совлада и оваа европска височина, информира денеска за медиумите Мартин Мајсторов, портпарол на Општина Велес.

dobivaj vesti na viber

Значајно е за ова искачување е тоа што алпинистите при искачувањето, поради големите глечерски пукнатини кои се наоѓаат на планинските предели, ја користат техниката на одење во наврска.

– Враќањето, младите македонски алпинисти го искористиле за совладување и на уште еден европски врв. 2.864 метри висина од највисокиот врв во Словенија „Триглав“ беа искачени од неговата северна страна, карпа со околу 1.000 метри височина и 3.000 метри должина, соопштии Мајсторов.

Велешанецот Тоше Велев, иако е многу млад, може да се пофали дека досега ги има освоено врвовите „Мон Блан“ (4.807 метри), „Гран Парадизо“ (4.061 метри), „Елбрус“ (5.642 метри) и многу други. Во наредниот период негова желба е знамињата на Република Македонија и Општина Велес да ги постави и на врвот на Хималаите.

Од локалната самоуправа на Велес најави продолжување на поддршката на сите млади луѓе, на сите ентузијасти, научници и спортисти што имаат потенцијал и амбиции да бидат успешни.

– Нивната промоција во светот во исто време е и промоција на Велес и Македонија, потенцира Мајсторов.

Би можело да ве интересира

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Александар Кирковски успешно се искачи на алпскиот врв Вајсхорн

Првата црна жена Африканка што го освоила Монт Еверест

Ана Ололовска

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

Ана Ололовска