Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Од:

Швајцарецот Стен Вавринка објави раскинување на соработката со тренерот Магнус Норман, со кого освои три Грен слем турнири.

View this post on Instagram

Thank you ! After 8 great years together @swedennorman and I have decided to part ways by mutual consent. We have had a amazingly strong, enjoyable and hugely successful partnership. We reached the height of this sport together and I want to thank him for helping me win everything that I could ever dreamt of winning. He’s been a great coach, friend and mentor and will always be a dear friend. I want to publicly thank him for all his hard work dedication and commitment in making me a better player over the years. Winning 3 grand slams has been a life changing experience for me and I could not have done that without him. Wishing him all the best in his next chapter in his life ! ❤️🙏🏻

A post shared by Stanislas Wawrinka (@stanwawrinka85) on

– По осум прекрасни години, решивме да се разделиме со заеднички договор. Соработката беше неверојатно силна, пријатна и исклучително успешна. Заедно го достигнавме врвот на спортот и сакам да му кажам благодарам на Магнус што ми помогна да освојам сè за што само можев да сонувам. Тој беше одличен тренер, пријател и ментор и секогаш ќе остане моја блиска личност. Сакам јавно да му се заблагодарам за неговиот труд и посветеност да ме направи подобар. Победите на три Грен слема го сменија мојот живот и без него не можев да го сторам тоа, напиша Вавринка.

Тој ги има освоено Австралија опен (2014), Ролан Гарос (2015) и УС опен (2016).

Би можело да ве интересира

Дебитантско финале на Индијан Велс

Ана Ололовска

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Ана Ололовска

Федерер излегува од Топ 10 за прв пат од јануари 2017 година

Ана Ололовска

Зверев обезбеди пласман на завршниот АТП турнир

Ана Ололовска

Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Ана Ололовска

Мекинро: Еднаш ја криев лутината, затоа што момците не смеат да плачат

Ана Ололовска