Вавринка го откажа настапот на Ролан Гарос

Од:

Трикратниот освојувач на Грен слем трофеи, Стен Вавринка ќе го пропушти Ролан Гарос. На главната ждрепка за Грен слемот во Париз, тој ќе биде заменет со Камил Маиржак.

Вавринка нема одиграно меч уште од турнирот во Доха. Кон крајот на март беше опериран на левата нога.

Швајцарецот успешно закрепна и веќе тренира на теренот, но не успеа целосно да се подготви за Отвореното првенство на Франција.

Грен слемот во Париз ќе се игра од 24 мај до 13 јуни.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска