Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

Од:

Администрацијата во Вашингтон има намера да објави дека претседателот Џо Бајден и сите останати владини чиновници на САД нема да присуствуваат на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, јави синоќа Вашингтон пост.

dobivaj vesti na viber

Од извори на весникот се дознава дека бојкотот е планиран како протест против нарушувањето на човековите права од страна на кинеските власти.

Притоа, американските спортисти ќе имаат право да учествуваат во натпреварите.

Конечното решение се уште не е донесено, официјани препораки веќе биле испратени до Бајден, и најверојатно тој ќе ги потврди до крајот на ноември, се наведува во објавата.

Во одговор на објавата на Вашингтон пост, републикаскиот сенатор Мит Ромни изрази поддршка за дипломатски бојкот на игрите.

„Неприфатливо е тоа што Кина организира Олимпијада, а истовремено Комунистичката партија на Кина врши геноцид врз Ујгурите“, напиша Ромни на Твитер.,

Од Белата куќа се уште ја немаат потврдено веста дека се подготвува дипломатски бојкот на ЗОИ 2022 во Пекинг. Официјален претставник изјави дека тоа не било споменато во неодамнешниот разговор меѓу Бајден и претседателот на Кина Си Џинпинг.

Би можело да ве интересира

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

„Против кинеската морнарица, ќе победиме ако се бориме во коалиција“, вели француски адмирал

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли