Варди му донесе триумф на Лестер над Арсенал

Од:

Лестер го победи Арсенал со 1:0 вчера на гостински терен во мечот од 6. коло на англиската Премиер лига.

Единствениот гол на натпреварот во 80. минута го постигна Џејми Варди.

За него ова е 11. погодок на 12 настапи против Арсенал во првенството. Само поранешниот напаѓач на Манчестер јунајтед, Вејн Руни има повеќе од него (вкупно 12).

Во исто време, Варди е најдобар стрелец во Премиер лигата на гостински терен против „топчиите“ со пет гола.

По оваа средба, Лестер со 12 бода е на четвртото место во поредокот, Арсенал со 9 бода е на 10. позиција.

Би можело да ве интересира

Ливерпул со нов клупски рекорд, нема пораз на домашен терен 64 последователни натпревари

Ана Ололовска

Ливерпул лесно се справи со Лестер и се искачи на второто место во Премиер лигата

Ана Ололовска

Клоп: Невозможно е да се освојат 100 бода оваа сезона, дури и 87 е нешто далечно

Ана Ололовска

„Сан“: Сити ќе се обиде да го ангажира Меси во јануари

Ана Ололовска

Гомез верува дека ќе се врати посилен по повредата на коленото

Ана Ололовска

Евертон заинтересиран за Иско

Ана Ололовска