Вардар убедливо поразен од Ренова, Шкендија ремизира со Македонија ЃП

Од:

Во Првата македонска фудбалска лига попладнево на распоредот беа натпреварите од 20. коло по кое лидерот Шкендија за уште еден бод ја зголеми предноста пред големиот ривал Вардар кој второто место и го препушти на Академија Пандев.

„Црвено-црните“ претрпеа убедлив пораз на гостувањето кај Ренова, Шкендија одигра нерешено во Ѓорче Петров, додека Академија Пандев го доби локалното струмичко дерби со Беласица.

Постигнати резултати:
Беласица – Академија Пандев 0:1
Македонија ЃП – Шкендија 1:1
Работнички – Силекс 1:1
Ренова – Вардар 4:0
Шкупи – Победа 3:0.

Табела: Шкендија 44 бода, Академија Пандев 36, Вардар 35, Работнички 28, Шкупи 27, Ренова 25, Македонија ЃП 22, Силекс 20, Беласица 18, Победа 18.

Би можело да ве интересира

Комити им се заканија на Арсовска и на Славески: Исплатете ги парите или ќе се радикализираме

ФК Вардар доби свој дом во Аеродром, пуштен во употреба новиот фудбалски терен наменет за младинската школа на клубот

А1он

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Бугарската Фондација не се откажува: Вардар не искористи, влегуваме во Втора или Трета лига со 120.000 евра

Орце Костов

ЛДП: ФК Вардар е симбол на државата, затоа ја поздравуваме поддршката на политичките партии за клубот

ЛДП обезбеди финансиска поддршка на ФК Вардар во Град Скопје