Вардар со втора победа над Загреб го потврди четвртфиналето во ЛШ

Од:

Ракометарите на Вардар изборија пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите, откако вечерва и во реваншот во Скопје триумфираа над Загреб, овој пат со 32:30, полувреме 19:13.

Ова е шеста сезона по ред Вардар да се пласира меѓу осумте најдобри во Европа. Последен противник на „црвено-црните“ на патот до Ф4 турнирот во Келн ќе биде подобриот од пресметката ПИК Сегед и Висла Плоцк.

Во меѓусебните дуели на Вардар и ППД Загреб во ЕХФ Лигата на шампионите сега македонскиот првак има шест победи, едно реми и пет порази.

По долга пауза и операцијата на предните вкрстени лигаменти во тимот се врати и Сергеј Горбок.

Иван Чупиќ со девет и Тимур Дибиров со четири гола беа најефикасни во домашната екипа, Златко Хорват со 11 голови се истакна во хрватскиот тим.

Следен предизвик за Вардар е завршниот „фајнал фор“ турнир во СЕХА Газпром лигата што ќе се одржи во вторник и в среда во Брест, Белорусија.

Би можело да ве интересира

Помор на риби во Вардар, инспекторите на терен

Татјана Ташкова

Дибиров и Криштопанс во „Ол стар“ тимот во изборот на тренерите во ЛШ

Писонеро: Мојата цел е секогаш кога ќе излеземе на терен да победуваме

Ракометарите на „Еурофарм Работник“ подготвени за премиерата во СЕХА лига

Ана Ололовска

СЕХА лига: Вардар почнува против Пекинг, Еурофарм го пречекува Спартак Москва

Толедо го оперираше коленото, не се знае кога ќе се врати на теренот

А1он