Вардар се пласираше во финалето на Купот на Македонија

Од:

Ракометарките на ЖРК Вардар ја совладаа екипата на ЖРК Стружанка со 27:18 (16:12) во првиот полуфинален натпревар на Купот на Македонија, што денеска попладне се одигра во спортската сала во Куманово.

Најефикасни во победничката екипа беа Ангела Костовиќ со 7 и Мирјана Петковска со 5 голови, додека пак кај екипата на Стружанка, Теодора Маркоска постигна 7.

Противник на вардарки ќе им биде подобриот од вечерашниот втор полуфинален натпревар помеѓу екипите на домаќинот ЖРК Куманово и ЖРК Металург од Скопје

Финалето на програмата е во сабота со почеток во 16:00 часот.

Би можело да ве интересира

Вардар потпиша со голманот Кугис Артурс

ВИДЕО: Вардарци со нови дресови на Ф4 во Келн

Татјана Ташкова

Отворени жиро сметки за собирање средства за спас на РК Вардар

Дибиров: Фала за се Македонија и Македонци

Македонските ракометари освоија бод со Исланд и останаа први на табелата

Татјана Ташкова

Стевче Алушовски нов тренер на Еурофарм Работник

Ана Ололовска