Вардар против РНЛ продолжува со настапите во ЛШ

Од:

Ракометарите на Вардар в среда гостуваат во Германија кај Рајн Некар во меч со која ги продолжуваат настапите во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ утре заминуваат за Франкфурт каде во среда од 19 часот треба да го играaт натпреварот.

На првиот меч во Скопје одигран на 6 октомври 2018 Вардар победи со 29:27. Ова е една од победи за Вардар, еден меч завршил со реми, а двапати славеа Германците. На гостински терен македонскиот шампион има две победи и едно реми.

За двете екипи ова е важен натпревар. Вардар е второпласиран во групата со 13 бода, а Рајн Некар им еден помалку. До крајот на групната фаза избраниците на Роберто Парондо треба да играат со Веспрем, Кристијанштад и со Монпеље. Првопласираниот тим ќе игра директно во четврт-финалето а екипите од второ до шесто место ќе се натпреваруваат во осминафиналето.

Би можело да ве интересира

ЛШ: Вардар почнува со гостување кај Монпелје на 14 септември

Ана Ололовска

Писонеро: Ракометот во Македонија поинаку се доживува, се е посветено на овој спорт

Ана Ололовска

Бразилецот Толедо нов ракометар на Вардар

Ана Ололовска

Димитриоски нов ракометар на Вардар

Ана Ололовска

Скубе останува во Вардар до 2022

Ана Ололовска

Горпишин и Атман го засилуваат Вардар

Ана Ололовска