Вардар против Мешков во полуфиналето на СЕХА лигата

Македонскиот шампион Вардар ќе игра против домаќинот Мешков во полуфиналето на регионалната СЕХА лига. Во второто полуфинале ќе играат Нексе и ППД Загреб. Победникот од овие полуфинални средби, ќе се борат за трофејот. „Ф4“ турнирот ќе се одржи на 2 и 3 април во Брест.

„Црвено-црните“ одиграа 18 кола, и остварија 14 победи и четири порази освојувајќи 42 бода. ППД Загреб, Нексе и Мешков ги освоија другите три места, и сите имаат по 39 бода.

Вардарци и Мешков веќе играа меѓусебе во полуфиналето во СЕХА лигата во Брест пред две сезони. Тогаш Вардар ја освои титулата, откако во финалето триумфираше над Веспем.

Вардар е единствен тим со четири титули во СЕХА и само втор што има две титули по ред.

Брест е вториот град каде по вторпат ќе се игра „Ф4“ турнирот од регионалната ракометналига. Претходно само Скопје двапати беше домаќин.

Би можело да ве интересира

Екипа од Кина дел од СЕХА во следната сезона

Ана Ололовска

Дибиров: Победата ја посветуваме на Дисингер

Ана Ололовска

СЕХА: Криштопанс прогласен за најкорисен ракометар, Вардар со четворица во најдобриот тим

Четворица ракометари на Вардар во Ол стар тимот на СЕХА лигата

Ана Ололовска

„Ф4“ турнирот во СЕХА лигата ќе се игра во Брест

Ана Ололовска

Брестовац: Очекувам победа со висока разлика против Војводина

Ана Ололовска