Вардар пред елиминација од ЛШ: Веспрем убедлив во „Јане Сандански“

Од:

Македонскиот ракометен првак Вардар убедливо го загуби воведниот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против Веспрем на домашен терен. „Црвено-црните“ доживеаја пораз (21:30) и речиси се елиминирани од елитното европско натпреварување. Останува и реваншот во Унгарија, но шансите на тимот на Давид Дејвис се сведени само на теорија.

dobivaj vesti na viber

Вардар се држеше само во првите дваесетина минути од натпреварот, кога имаше и предност од два гола (9:7), но потоа следуваше серија на унгарскиот тим и Веспрем на полувреме обезбеди позитива од четири погодоци (11:15).

Клучен беше почетокот на вториот дел кога Веспрем буквално ја „заклучи“ одбраната, Вардар постигна само еден гол за десет минути, а разликата отиде и до „плус десет“ (13:23). На крајот, унгарскиот тим стигна до убедлив триумф, 21:30.

Единствени расположени кај вардарци беа Филип Талески и Тимур Дибиров со по шест гола, а кај Веспрем блескаше Родриго Коралес со 17 одбрани, но и Нилсон со осум гола.

Реваншот се игра на 6 април во Унгарија.

Би можело да ве интересира

Манасков се врати во Вардар

Дибиров: Сакав да останам во Вардар, но ситуацијата стана мачење

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Вардар под водство на Дејвис ги почна подготовките за пролетниот дел

Венио Лосерт е нов член на стручниот штаб на Вардар

А1он

Повратникот Дејвис назначен за нов тренер на Вардар 1961

Ана Ололовска