Борко Ристовски го одведе Вардар во финалето на СЕХА

Од:

Вардар ќе има шанса да ја брани титулата во регионалната ракометна Сеха лига, откако вечерва на пенали го победи ППД Загреб со 30:29.

„Црвено-црните“ се наоѓаа пред пораз, но во последните десетина минути на сцена стапи голманот Борко Ристовски кој спречи неколку чисти погодоци на противникот, а во пенал-серијата одбрани два удари и го однесе својот тим во финалето.

А дека ќе биде така не изгледаше до самиот финиш. Загрепчани првата посериозна предност ја создадоа во првото полувреме од 17 до 23. минута кога од 8:9 направија серија од 5:0 за водство од 13:9. „Црвено-црните“ резултатски се вратија во игра, намалија на 13:14 во 28. минута и имаа напад за израмнување. Сепак на полувреме се отиде со резултат 16:13 за хрватскиот шампион.

Во вториот дел, Загреб по само четири минути дојде до +5 (19:14), а на девет минути пред крајот по втор пат имаше највисоки шест разлика (24:18). Следуваше серија од пет гола на Вардар за враќање на неизвесноста и 24:23 во 56. минута. Во 28. минута Вардар напад за израмнување, но тоа што не им успеа тогаш, се случи со звукот на сирената за 26:26 по 60 минути игра.

Покрај Ристовски со 10 одбрани, во победничкиот тим се истакнаа Кристијан Дисингер и Тимур Дибиров со по шест гола.

Во финалето, вардарци в недела ќе играат со Веспрем, додека Загреб во меч за 3. место ќе се сретне со Мешков Брест од Белорусија.

Би можело да ве интересира

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Училишен тест за Борко: Димевски подготви прашалник по најавите за тужба од суспендираниот голман

Орце Костов

(ВИДЕО) Борко ќе го тужи МОК во Лозана: Сите криминали на Даниел Димевски ги имам во црвена папка

Орце Костов

„Допрва ќе плачете криминалци“ – Жестока реакција на Борко по суспензијата

Катерина Ѓуровски

Македонски Олимписки Комитет го суспендираше Борко Ристовски на четири години

Катерина Ѓуровски