Вардар од првиот барабан ги чека ривалите за Лигата на шампионите

Од:

Европскиот ракометен првак Вардар од првиот барабан ќе ги чека можните противници во групната фаза од ЛШ во сезоната 2019/2020. Заедно со „црвено-црните“ е и францускиот ПСЖ, а тоа значи дека, барем во оваа фаза од натпреварувањето, двата тима ќе бидат во различни групи.

Во оваа фаза од ждрепката нема да биде дозволено во иста група да има два тима од иста земја. Тоа значи дека Веспрем и ПИК Сегед, Флензбург и Кил, Монпелје и ПСЖ нема да може да бидат во иста група.

Првакот од 2018 година, Монпелје пример ќе биде во група со Вардар за да се избегне ПСЖ.

Ждрепката ќе се одржи в четврток од 18 часот:

Барабан 1: Вардар (Македонија), ПСЖ (Франција)

Барабан 2: Барселона (Шпанија), Веспрем (Унгарија)

Барабан 3: Флензбург (Германија), Келце (Полска)

Барабан 4: Мешков Брест (Белорусија), Алборг (Данска)

Барабан 5: Пик Сегед (Унгарија), Мотор Запорожје (Украина)

Барабан 6: ППД Загреб (Хрватска), Монпелје (Франција)

Барабан 7: Елверум (Норвешка), Порто (Португалија)

Барабан 8: Кил (Германија), Целје (Словенија)

Би можело да ве интересира

Еурофарм Работник подготвен за дуелот со ППД Загреб

Ана Ололовска

Некомплетниот Вардар немоќен против Веспрем, пораз од 29:38

Ана Ололовска

Еурофарм Работник го победи Бидасоа Ирун

Ана Ололовска

Стоилов: Веспрем е апсолутен фаворит против Вардар во овој состав

Ана Ололовска

Последните четири кола од ракометната ЛШ, по завршувањето на евро-шампионатот 2020

Ана Ололовска

Еурофарм Работник го победи Савехоф со 32:31

Ана Ололовска