Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

Од:

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

dobivaj vesti na viber

И Вардар и Силекс во финишот имаа шанси да победат, но не ги искористија, па ремито е можеби и најправедно. Шкендија водеше по првото полувреме, но загуби од Струга, а истото им се случи и на струмичани во Чаир, па во Вардар нема толку да жалат за испуштената победа. Работнички победи по подолго време и се враќа во битката за опстанок, додека „лавовите“ од Ѓорче во судиското продолжение се извлекоа од пораз во Тетово.

РЕЗУЛТАТИ: Работнички – Борец 2:1, Ренова – Македонија Ѓорче Петров 1:1, Шкупи – Академија Пандев 3:1, Силекс – Вардар 2:2, Струга Трим Лум – Шкендија 2:1.

ТАБЕЛА: Вардар 32 бода, А. Пандев 27, Шкендија 24, Силекс 23, Шкупи, Македонија ЃП и Струга по 22, Ренова и Борец по 16, Работнички 14.

Би можело да ве интересира

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он