Вардар ќе биде исфрлен од Европа ако не ги подмири долговите

Од:

Дисциплинската комисија на УЕФА задолжена за финансискиот фер-плеј условно го казни најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар.

Доколку до 31 јануари 2019 година „црвено-црните“ не ги исплатат заостанатите долгови, и дополнително да ја платат наметнатата денес казна од 100.000 евра, Вардар ќе биде исфрлен од европските натпреварувања во наредните две години.

Освен Вардар казнет е Левски (Софија) и Спортинг (Лисабон).

Би можело да ве интересира

Меси, Роналдо и Вирџил ван Дајк во борба за наградата на УЕФА играч на годината

А1он

Чеферин ја одложи дискусијата за новиот формат на Лигата на шампионите

А1он

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Ана Ололовска

УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

Ана Ололовска

Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење