Вардар: Изборивме место на Ф4, СЕХА реши да не исфрли поради позитивен случај

Од:

Македонскиот ракометен првак Вардар, иако обезбеди место на Ф4 турнирот во СЕХА лигата во Задар, сепак нема да се појави во полуфиналето. Таму требаше да игра со Мешков Брест.

Извршниот комитет на СЕХА лигата донесе одлука Вардар да биде исклучен поради еден позитивен случај. Според епидемиолозите во Загреб позитивниот член ќе остане во изолација 10 дена. Другите членови на екипата кои се вакцинирани, но не се поминати 14 дена од моментот на појавата на позитивен случај треба да одат во 14 дневна изолација.

– Вардар беше подготвен да игра со оние играчи кои го има на располагање, но ниту за тоа не доби дозвола. Извршниот комитет донесе одлука Вардар да биде исклучен а на местото на Вардар во полуфиналето ќе игра екипата на ППД Загреб. Сите ракометари и стручниот штаб се вратија во Скопје, со исклучок на позитивниот член кој нема симптоми, но ќе остане во Загреб до понеделник и доколку има негативен тест се враќа дома, соопштија „црвено-црните“.

За Вардар ова требаше да биде 10. учество на Ф4 турнирите, со што влезе во историјата како единствен тим што избори учество на сите завршни турнири.

Вардар останува посветен на остварување на своите цели во ЕХФ лигата на шампионите, домашното првенство и СЕХА лигата, порачуваат „црвено-црните“.

Би можело да ве интересира

Втор пораз на Вардар 1961 во ЛШ

А1он

Вујовиќ: На гостувањето кај Алборг не одиме со бело знаме

Вујовиќ: Вардар е фаворит против Монпелје

Ана Ололовска

Пуштени во продажба билетите за следните три натпревари на Вардар во ракометната ЛШ

„Вардар“ го совлада „Алборг“ за втора победа во Лигата на шампиони

А1он

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата