Вардар ги доби ривалите во ракометната Лигата на шампиони

Од:

Македонскиот ракометен шампион Вардар денес ги дозна противниците во групната фаза од Лигата на шампионите. Ждрепката сакаше Вардар да игра во А-групата заедно со: Пик Сегед, Кил, Алборг, Мешков Брест, Монпеље, Загреб и Елверум.

Во Б-групата се најдоа: ПСЖ, Барселона, Порто на Никола Митрески, Киелце, Флензбург, Веспрем на Дејан Манасков, Динамо Букурешт и Мотор Запорожје.

Сепак, за Вардар да добие дозвола да игра оваа сезона во ЛШ, треба да ги плати долговите од минатите сезони, и да приложи кон ЕХФ депозит од милион евра во две рати. Рокот за првата рата е 13 јули, за втората 27 јули.

Доколку Вардар не најде средства, ќе биде исклучен од ЛШ, нешто на кое се надева првата замена за „црвено-црните“, словенечки Горење Велење.

Би можело да ве интересира

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

Вујовиќ: Атмосферата на трибините не носеше до триумфот

Ана Ололовска

Билети за мечот на Вардар со Мешков ќе се продаваат и пред СЦ „Јане Сандански“

Ана Ололовска

Вардар со бод стартуваше во Лигата на шампиони

А1он

Два дополнителни дена за продажба на сезонските билети за натпреварите на РК Вардар

Ана Ололовска

Вардар: Изборивме место на Ф4, СЕХА реши да не исфрли поради позитивен случај

А1он