Роберто Ацковски освои бронзен медал на младинското Европското првенство во Будимпешта

Од:

Во последниот ден од Европското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21 што се одржува во Будимпешта, Роберто Ацковски во конкуренција на помлади сениори (У21) во категорија -67кг постигна 5 победи и 1 пораз и освои бронзен медал.

Во првото коло со 5:3 го победи португалецот Луис Андре, во второто коло против Гаиги Шалев од Израел победи со 4:1, во третото коло против чехот Матејка Јан извојува победа со 6:1 а потоа изгуби против црногорецот Бојан Бошковиќ со 1:4.

Понатаму во репасажот се сретна со русинот Олег Кавка и при резултат 2:2 или сенсу на изјаснување со 4:1 го освои бронзениот медал.

Би можело да ве интересира

Недеви почнаа со одржување карате тренинзи онлајн

Ана Ололовска

Одложен квалификацискиот олимписки турнир во карате

А1он

Дебарските каратисти продолжуваат да редат успеси

Ана Ололовска

Каратистот Емил Павлов освои златен медал во Салцбург

А1он

Каратистите на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ана Ололовска

Македонскиот каратист Бојан Костов освои бронзен медал на ЕП во Будимпешта

Ана Ололовска