УС Опен ќе има нови шампиони, откажаа ланските победници

Од:

Грен слем турнирот во САД ќе добие нови шампиони во обете конкуренции, секако ако се одржи. По стапките на Рафаел Надал, победникот на ланскиот УС Опен во машка конкуренција, кој реши да не се појави во Њујорк, следеше и Бјанка Андреску, сопственичка на пехарот за 2019 година во женска конкуренција.

– По многу разговори со луѓе блиски до мене, морав да донесам тешка одлука да не се појавам во Њујорк оваа година. Бројни предизвици, вклучувајќи ја пандемијата на коронавирус, ја загрозија мојата способност да се подготвам и да се натпреварувам на највисоко ниво, напиша канадската тенисерка на социјалните медиуми, меѓу другото.

Андреску е четвртата тенисерка од првите седум во светот која нема да се појави на годинашниот УС Опен, откако Ешли Барти, Елина Свитолина и Кики Бертенс исто така го откажаа своето учество.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ го освои Рим, стана најстариот шампион во „вечниот град“

А1он

Халеп конечно го освои Рим, стигна до својата 22-ра титула

А1он

Вавринка се раздели со својот тренер, со кого освои три Грен слема

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го помина Надал по бројот на финалиња на Мастерс турнирите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ прв финалист на Мастерсот во Рим

Ана Ололовска

Надал по поразот во Рим: Не бев на ниво

Ана Ололовска