УЕФА во скоро време ќе објави дали ќе се доиграат ЛШ и ЛЕ

Од:

Европската фудбалска асоцијација наскоро ќе објави дали ќе имаат завршница Лигата на шампионите и Лигата на Европа оваа сезона.

По официјалната потврда за создавањето на Супер лига, на социјалните мрежи се прошири информација дека преостанатите натпревари во Лигата на шампионите и Лигата на Европа можат да бидат одложени или целосно откажани.

Се очекува за брзо време состанок на УЕФА на кој ќе бидат донесени соодветни одлуки.

Доцна синоќа беше објавено формирањето на Супер лигата со потврдено учество на 12 европски фудбалски гиганти од Шпанија, Италија и Англија, на кои треба да им се приклучат уште осум екипи до стартот на натпреварувањето закажано за август.

УЕФА претходно, се закани со суспензија и други санкции кон „одметниците“.

Би можело да ве интересира

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Солскјер во одбрана на Лингард чија грешка доведе до пораз на Манчестер јунајтед кај Јанг Бојс

Ана Ололовска

Нагелсман по триумфот над Барселона: Баерн имаше проблеми во првите 7-8 минути, потоа се адаптиравме

Ана Ололовска

Дибала: Важно е што победивме во Малме по лошиот старт на сезоната во Серија А

Ана Ололовска

Возбудлив почеток на групната фаза во ЛШ, Јунајтед поразен, реми со четири пенали во Севиља

Ана Ололовска

Гасперини: Оваа сезона Аталанта има потешка група во Лигата на шампионите

Ана Ололовска