УЕФА во петок ќе одлучи за исфрлањето на Реал, Сити и Челзи од Лигата на шампионите

Од:

Висок претставник на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) не ја исклучи можноста Реал Мадрид, Манчестер сити и Челзи, три од 12-те клубови кои застанаа зад новата Супер лига, да бидат исфрлени од полуфиналето во тековната сезона во Лигата на шампиони, најавувајќи оти одлуката ќе биде донесена в петок.

-Клубовите мораат да заминат, а очекувам тоа да се случи в петок, изјави попладнево членот на Извршниот комитет на УЕФА и претседател на Фудбалската федерација на Данска Јеспер Молер.

-За петок е закажан вонреден состанок на Извршниот комитет, а тогаш мораме да одлучиме како ќе заврши сезоната, додаде Молер во изјава за Данската радио-телевизија (ДР).

Во полуфиналето на Лигата на шампиони треба да играат ПСЖ-Манчестер сити и Реал Мадрид – Челзи. Првите натпревари се закажани за 27 и 28 април, додека реваншите се на програмната на 4 и 5 мај.

Финалето треба да се игра на 29 мај на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.

Би можело да ве интересира

Реал не размислува за купување на Мбапе во зима

А1он

Европскиот првак објави загуба од 182 милиони евра

А1он

Реал сака да ги продаде Бејл и Иско во јануари, за Азар, Јовиќ и Дијаз чекаат понуди

Ана Ололовска

Конте: Одлуката на УЕФА за службен пораз е неправедна

Ана Ололовска

Сити двојно му ја зголеми платата на Силва

А1он

УЕФА Конференциска лига: Извлечени двојките за пласман во плејофот

А1он