УЕФА размислува за ЕУРО со 32 репрезентации

Од:

Задоволна од успешната организација на годинешното ЕУРО2020, Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја разгледува можноста за проширување на бројот на репрезентации на завршните турнири од сегашните 24 на 32.

Засега нема јасна временска рамка кога УЕФА би можела да донесе конечна одлука околу евентуално зелено светско за новиот проширен формат, но тоа би требало да се случи до крајот на 2023 година, кога треба да биде избран домаќинот на ЕУРО2028. Меѓу можните кандидати се споменуваат Русија, Турција и Италија.

Проширениот формат со 32 репрезентации на Европските првенства треба да го следи примерот на зголемувањето на бројот учесници на завршниот турнир на Светското првенство што првпат ќе биде применет во 2026 година, кога САД, Мексико и Канада ќе бидат домаќини на дури 48 репрезентации. Претходно, Мундијалот во Катар 2022 ќе биде последниот со 32 репрезентации.

Би можело да ве интересира

Познат составот на групите во УЕФА Конференциската лига

А1он

Жоржињо и Путељас најдобри во избор на УЕФА

А1он

Одреден составот на групите во Лигата на шампиони

А1он

Кјаер и осуммина лекари ја примија наградата на УЕФА

А1он

ЛШ: Јанг Бојс, Бенфика и Малме во европската елита

Ана Ололовска

УЕФА ги номинира претендентите за награди во ЛШ за сезона 2020/21

А1он