УЕФА подготвува промени во Лигата на шампионите

Од:

Европската фудбалска асоцијација најави промени на форматот на Лигата на шампионите почнувајќи од сезоната 2024/25.

Според „Телеграф“, бројот на учесници во групната фаза може да се зголеми на 36. Во моментов играат 32 екипи поделени во 8 групи по 4 екипи.

Се разгледуваат неколку опции за зголемување на бројот на учесници. Првиот е да се направат шест групи со по шест екипи, а вториот е дека секоја екипа да одигра 10 натпревари со десет различни противници.

Исто така, наместо класична завршница со по два натпревара (дома-гости) се до финалниот меч, во опција е воведување завршен турнир – „фајнал фор“ по примерот на кошаркарската Евролига.

Би можело да ве интересира

Баерн ја забележа 16. последователна победа во евро-куповите и го повтори рекордот на Атлетико

Ана Ололовска

Гасперини горд што го победи Ливерпул на „Енфилд“

Ана Ололовска

Зидан: Реал против Интер го одигра својот најдобар досега оваа сезона

Ана Ололовска

Јувентус за прв пат во 123-годишната историја настапи без Италијанците во одбраната

Ана Ололовска

Барселона е првиот клуб во последните 16 години со двајца Американци во составот на натпревар од ЛШ

Ана Ололовска

Имобиле по триумфот над Зенит се надева на пласман во плејофот на Лигата на шампионите

Ана Ололовска