УЕФА парично ги казни ПСЖ и Црвена ѕвезда

Од:

Европската фудбалска федерација (УЕФА) им изрече парични казни на францускиот и српскиот шампион Пари Сен-Жермен и Црвена ѕвезда.

ПСЖ ќе треба да плати 35 илјади евра поради неспортско однесување на неговите навивачи на средбата со „црвено-белите“, употреба на пиротехнички средства, како и заради несоодветно однесување на клупските челници и доцнење на почетокот на натпреварот.

Казната за белграѓани е 25 илјади евра, а е изречена поради непримерно скандирање на нејзините симпатизери и предизвикување немир кај останата публика.

Натпреварот ПСЖ – Црвена ѕвезда се одигра на 3 октомври во Париз и заврши со победа на Французите од 6:1.

Би можело да ве интересира

Бугарите подготвуваат спектакл со ѕвездите од 1994 година

Ана Ололовска

Почина тренер рекордер кој водеше 55 екипи од 32 земји

Ана Ололовска

Рекордно високи плати во Серија „А“ оваа сезона

Сопруга на холандски играч беше принудена да ги напушти трибините во Иран

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ван Дајк прогласен за Играч на годината на УЕФА

УЕФА го прогласи Алисон Бекер за најдобар голман