УЕФА отвори случајот против Лацио за расизам на навивачите на натпревар со Рен

Од:

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка против италијанскиот прволигаш Лацио по натпреварот во Лигата на Европа против Рен (2:1).

Римскиот клуб е обвинет за расистичко однесување на навивачите. Случајот ќе биде разгледан на 17 октомври.

Исто така, отворени се постапки за натпреварите на Лига Европа Виторија Гимараеш – Ајнтрахт (0:1) и Малме – Копенхаген (1:1). Сите овие клубови можат да бидат казнети за недолично однесување на навивачите на трибините.

Би можело да ве интересира

Барселона и Реал се заинтересирани за Шкрињар

Ана Ололовска

Лукаку објави зошто го напуштил Јунајтед и потпишал со Интер

Ана Ололовска

Тензиите во Наполи повторно ескалираат, овој пат Елмас на удар

Ана Ололовска

Бројките покажуваат – Јувентус на Сари е подобар од оној на Алегри

Ана Ололовска

Милан бара заменик на Донарумa

Ана Ололовска

Роналдо го сака Погба во Јувентус

Ана Ололовска