УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19

Од:

Европскиот фудбалски штаб и официјално објави дека натпреварот помеѓу Линфилд и ФК Дрита е одложен поради позитивен тест за коронавирус.

Натпреварот помеѓу двете екипи е прелиминарен за влез во елиминациската фаза на турнирот, а натпреварот требаше да се одигра на 11 август во Нион, Швајцарија.

Ова следеше откако играч на Дрита во понеделникот се тестираше позитивен за коронавирус, иако тој претходно, на 7 август, беше негативен.

Целиот состав на косовскиот тим беше тестиран пред да замине во Швајцарија.

УЕФА, исто така, најверојатно ќе го исфрли косовскиот шампион од турнирот за сезоната 2020/2021, иако годинeшниот формат не е завршен.

Би можело да ве интересира

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска