УЕФА не ја обнови соработката со анти-расистичката организација ФАРЕ

Од:

На фудбалските натпревари оваа сезона нема да има транспаренти „Фудбалот против расизмот во Европа“. ФАРЕ нема да испрати претставници на натпреварите спонзорирани од УЕФА оваа сезона.

Двете страни не успеаја да се договорат за продолжување на договорот. Како што е наведено од„ ITV News“, вработените во ФАРЕ биле присутни на натпревари со зголемен ризик од инциденти врз основа на дискриминација од 2013 година, а потоа, доколку е потребно, подготвувале информации за инциденти.

Оваа сезона, околу 80 натпревари, разгледани во овој контекст, останаа без нивното внимание. УЕФА сега се потпира на извештаи од сопствените вработени и видеа пренесени или објавени од навивачите.

Во исто време, се шпекулира дека сè уште постојат шанси за потпишување на нов договор на УЕФА со ФАРЕ.

Би можело да ве интересира

Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

А1он

Црвена ѕвезда се соочува со висока казна од УЕФА

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

УЕФА и ФИФА со ревизија на финансиското работење на ФФМ поврзано со проектите од развојните и инвестициските програми

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска