УЕФА ја суспендира дисциплинската постапка против Барселона, Јувентус и Реал

Од:

Европската фудбалска асоцијација, ја прекина постапката за против Барселона, Јувентус и Реал Мадрид за проектот Суперлига.

– По отворањето на дисциплинска постапка против Барселона, Јувентус и Реал Мадрид за евентуална повреда на правната рамка на УЕФА во врска со таканаречениот проект Суперлига, Апелационото тело на УЕФА одлучи да ја прекине постапката до понатамошно известување. стои на веб-страницата на УЕФА.

На 19 април англиските клубови Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Тотенхем, Ливерпул, Челзи и Арсенал, шпанските Барселона, Атлетико и Реал, италијанските Милан, Интер и Јувентус го објавија создавањето на Супер лигата. По остриот протест на навивачите и заканата од санкции од ФИФА и УЕФА, во Суперлигата останаа само Реал, Барселона и Јувентус.

На 7 мај, УЕФА објави помирување со другите девет тимови, како и објави список на санкции во случај на враќање на идејата за Суперлига.

Би можело да ве интересира

Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

А1он

Црвена ѕвезда се соочува со висока казна од УЕФА

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

УЕФА и ФИФА со ревизија на финансиското работење на ФФМ поврзано со проектите од развојните и инвестициските програми

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска