УЕФА ја казни Црвена ѕвезда со 50.000 евра за кршење на финансискиот фер-плеј

Од:

Црвена ѕвезда е казнета од Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) со 50.000 евра за кршење на финансискиот фер-плеј. Во образложението на санкцијата за белграѓани на интернет страницата на УЕФА е наведено „доцнење со исплати на заостанати побарувања“.

На тапет во УЕФА се најдоа уште два клуба. Олимпија од Љубљана, за истата причина како и Црвена звезда, ќе мора да плати 75.000 евра додека најлошо мина Ордабаси.

Казахстанскиот клуб е казнет со 100.000 евра. Згора на тоа доби и едногодишна условна суспензија што нема да биде активирана доколку до 31 јануари приложи доказ за подмирување на сите побарувања заклучно до 30 септември.

Би можело да ве интересира

Грчката влада ќе потпише меморандум со Чеферин и Кларк за реформи во грчкиот фудбал

Ана Ололовска

Подмладокот на Црвена ѕвезда, Вождовац и Графичар на подготовки во Охрид

Ана Ололовска

УЕФА: Двегодишна суспензија за Манчестер Сити

Драган Поповски

УЕФА: За финалето на ЕП 2020 – 714.000 барања за влезници

Драган Поповски

Исфрлање од европските натпревари за грчките фудбалски клубови кои нема да ги почитуваат правилата

Ана Ололовска

Претседателот на УЕФА наскоро во посета на Грција за ситуацијата во грчкиот фудбал

Ана Ололовска