УЕФА ја казни Албанија затоа што навивачите ја исвиркаа на химната на Франција

Од:

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ја казни Албанската фудбалска федерација затоа што нејзините навивачи пред квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 против Франција (0:2) ја исвиркаа химната на „триколорите“. Албанија за овој инцидент треба да плати казна од пет илјади евра.

Инцидентот се случил на 17 ноември во Тирана.

Претходно, во Париз се одржа натпревар меѓу двете репрезентации. Пред тој дуел, најавувачот по грешка ја пушти химната на Андора наместо албанската, а при извинувањето земјата ја именуваше со Ерменија. За овој инцидент Франција е казнета со 20 илјади евра.

Би можело да ве интересира

Грчката влада ќе потпише меморандум со Чеферин и Кларк за реформи во грчкиот фудбал

Ана Ололовска

Кавани го постигна својот 200. гол за ПСЖ

Ана Ололовска

ПСЖ влегува во трка со Јувентус за потписот на Погба

Ана Ололовска

Нејмар најдобар играч во Лига 1 во јануари

Ана Ололовска

УЕФА: Двегодишна суспензија за Манчестер Сити

Драган Поповски

УЕФА: За финалето на ЕП 2020 – 714.000 барања за влезници

Драган Поповски