УЕФА го укина правилото за головите на гостински терен

Од:

Извршниот комитет на УЕФА денеска донесе одлука за укинување на правилото за поголемо вреднување на головите постигнати на гостински терен, кое е на сила во европските натпреварувања цели 56 сезони. Правилото ќе биде укинато почнувајќи од претстојната 2021/22 сезона.

Одлуката, како што е соопштено попладнево, ќе се применува во сите натпреварувања во организација на УЕФА во машка, женска и младинска конкуренција, почнувајќи веќе од 1. квалификациско коло во Лигата на шампиони и Конференциската лига.

– Доколку две екипи имаат постигнато идентичен број на голови по вториот одигран натпревар, победникот ќе се одлучува во две продолженија од по 15 минути, а доколку резултатот остане нерешен, победникот ќе се одлучува преку изведување пенали, соопшти УЕФА.

Правилото според кое гол постигнат на гостински терен вреди повеќе од гол постигнат на домашен терен беше на сила во европските национални и клупски натпреварувања од 1965 година.

Би можело да ве интересира

Ленс казнет поради навивачките инциденти

А1он

Демба Ба замина во фудбалска пензија

А1он

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

Артим Шакири нов тренер на швајцарски Шафхаузен

Познат составот на групите во УЕФА Конференциската лига

А1он

Жоржињо и Путељас најдобри во избор на УЕФА

А1он