УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Од:

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од учеството во групната фаза на Лигата на Европа за сезоната 2019/20 поради местење на натпревари во шампионатот на земјата.

Белгиската фудбалска федерација (KБВБ) веќе го отстрани клубот, а сега и европската централа го направи истото.

УЕФА спроведе сопствена истрага за случајот. На 15 јули, тимот има право да учествува на турнирот. Сепак, на 17 јули, Белгискиот спортски арбитражен суд ја потврди дисциплинската казна на тимот. УЕФА ја продолжи истрагата, ја поништи сопствената одлука и забрани на Мехелен настап во Лигата Европа за една сезона.

Плаќањата за местените натпревари се спровеле преку Кипар, Србија и Црна Гора. Тројца од раководителите на клубот се отстранети од фудбалот за следниве 10 години.

Би можело да ве интересира

ЛШ: УЕФА сака да ги премести дуелите од осминафиналето во Португалија

Ана Ололовска

УЕФА го објави распоредот на Лигата на шампионите за следната сезона, финалето ќе се одржи во Истанбул

Ана Ололовска

УЕФА без план за преостанатите натпревари во Лигата на шампионите

А1он

УЕФА ги повикува федерациите да го одложат крајот на трансфер-прозорецот до 5 октомври

Ана Ололовска

УЕФА го одреди форматот на квалификациите за СП 2022

Ана Ололовска

УЕФА на 10 јули ќе ги извлече двојките за завршниот турнир во ЛШ

Ана Ололовска