УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Од:

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од учеството во групната фаза на Лигата на Европа за сезоната 2019/20 поради местење на натпревари во шампионатот на земјата.

Белгиската фудбалска федерација (KБВБ) веќе го отстрани клубот, а сега и европската централа го направи истото.

УЕФА спроведе сопствена истрага за случајот. На 15 јули, тимот има право да учествува на турнирот. Сепак, на 17 јули, Белгискиот спортски арбитражен суд ја потврди дисциплинската казна на тимот. УЕФА ја продолжи истрагата, ја поништи сопствената одлука и забрани на Мехелен настап во Лигата Европа за една сезона.

Плаќањата за местените натпревари се спровеле преку Кипар, Србија и Црна Гора. Тројца од раководителите на клубот се отстранети од фудбалот за следниве 10 години.

Би можело да ве интересира

Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија

А1он

УЕФА размислува за нови промени во Лигата на шампиони

Предраг Петровиќ

УЕФА ја казни Црвена ѕвезда со 50.000 евра за кршење на финансискиот фер-плеј

Ана Ололовска

УЕФА ја промовира топката со која екипите ќе се играат натпреварите во плејофот на ЛЕ

Ана Ололовска

УЕФА ја казни Албанија затоа што навивачите ја исвиркаа на химната на Франција

Ана Ололовска

Јунајтед го доби Бриж во 1/16 финалето во Лигата на Европа

Ана Ололовска