УЕФА ги тужи Реал, Барселона и Јувентус

Од:

Европската фудбалска асоцијација објави иницирање дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Причината за отворање на случајот е можно кршење на регулаторната рамка на УЕФА, заради проектот Суперлига.

Реал Мадрид, Јувентус и Барселона, за разлика од другите девет клубови основачи на турнирот, не ја напуштија Суперлигата.

Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Атлетико, Интер претходно се договорија со УЕФА за реинтеграција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Реал го претстави Алаба

Ана Ололовска

Роналдо останува во Јувентус, ќе игра за „Старата дама“ до крајот на договорот

Жарко Настоски

Новинарот го уценувал Перез, барал 10 милиони евра за да ги уништи аудио-снимките

Ана Ололовска

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

КОНМЕБОЛ и предложи на УЕФА да биде домаќин на натпревар помеѓу Аргентина и Италија

Ана Ололовска

УЕФА размислува за ЕУРО со 32 репрезентации